Přípravný výbor pro Jihlavské referendum podal žalobu na město Jihlava.

Tisková zpráva přípravného výboru referenda a Společně pro Vysočinu ze dne 23. 8. 2014.

V pátek 22. 8. 2014 podal přípravný výbor pro vyhlášení referenda ke Krajskému soudu Brno pobočka v Jihlavě žalobu na Statutární město Jihlava. Prostřednictvím této žaloby se domáhá soudní ochrany proti jednání úředníků magistrátu, kteří jsou zodpovědní za posuzování návrhu.

„Podle našeho názoru jsme splnili všechny zákonné náležitosti pro vyhlášení referenda včetně dostatečného množství podpisů. Město Jihlava nás však opětovně vyzývá k odstranění nedostatků. Domníváme se, že se jedná o účelovou taktiku, která má vést k „natahování“ času, aby referendum nemohlo být vyhlášeno v termínu komunálních voleb. Protože jsou názory obou stran odlišné, požádali jsme proto soud, aby v této věci rozhodl“ uvádí zmocněnec přípravného výboru Vít Prchal.

Matěj Man, předseda občanského sdružení Společně pro Vysočinu, které referendum organizuje, k tomu dodává: „V opětovné výzvě k odstranění nedostatků město požaduje vysvětlení pojmu „kroky v samostatné působnosti“. Srozumitelně řečeno od nás chce vědět jaké, kroky v samostatné působnosti má činit, aby byly v souladu se zákonem. Nechápu, proč takovou věc  požaduje vysvětlit od nás a ještě to uvádí jako nedostatek, který brání vyhlášení referenda.“

Krajský soud musí nyní na podání žaloby reagovat a rozhodnout v této věci do 30 dnů.  Pokud soud rozhodne ve prospěch referenda, tak je stále reálné jeho vyhlášení v termínu komunálních voleb.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu pdf.
Text žaloby ke stažení ve formátu pdf – verze s chybami.
Text žaloby ke stažení ve formátu pdf – opravená verze.