Vít Prchal

 

vita

Vít Prchal (*23. 6. 1969 v Jihlavě), je absolventem hotelové školy ve Velkém Meziříčí.

Zajímá se o tématiku zdravých potravin, ekologického zemědělství, enviromentálního vzdělávání a principů trvale udržitelného  života.

Podniká od roku 1998, kdy vybudoval prodejnu zdravé výživy a později přidal restauraci zdravého životního stylu NATURAL CENTRUM. Tato prodejna byla oceněna čestným uznáním v roce 2005 a v roce 2011 byla dokonce vyhlášena nejlepší bioprodejnou ekologického svazu Pro-bio.

Od roku 2001 je členem Strany zelených a od roku 2003 předsedou její základní organizace v Jihlavě. V letech 2006 – 2010 byl v komunálních volbách zvolen za tuto stranu do Rady města Jihlavy. V těchto letech byl také předsedou Komise pro životní prostředí Rady města Jihlavy, jejímž členem je dosud.

Zajímá se o veřejné záležitosti a pokud nenajde jiné řešení, stává se spoluorganizátorem peticí nebo referend jako zákonné možnosti občana ovlivnit rozhodování o závažných věcech.

Proto se také stal členem přípravného výboru pro vyhlášení Referenda o spalovně a odpadech v Jihlavě. Hlavním důvodem účasti je neobjektivní a nevyvážené informování radnice směrem k občanům ohledně přípravy výstavby velké spalovny v Jihlavě. Je proti zatajování informací a neprůhlednému a tendenčnímu informování občanů ze strany radnice.

Je ženatý, Vždy chtěl mít velkou rodinu. Se svou ženou má tři velmi aktivní děti – Vojtěch 20 let, Alžběta 15 let a Jan 13 let.

Má rád Českou republiku, zejména Vysočinu. S oblibou poznává její krásu a výjimečnost při cestách na kole i pěšky. Okouzlují ho aleje, staré cesty, mystická místa. Aktivně sportuje, hraje zejména fotbal a florbal. Ve volných chvílích čte knihy, nejraději s historickou tématikou. Miluje vůni kávy a atmosféru kaváren. V poslední době se věnuje fotografování.

Jeho prioritami jsou zdraví, zdravé životní prostředí, nezávadné potraviny a hledání vnitřní rovnováhy. O těchto tématech příležitostně přednáší pro studenty škol a  pracovníky školních jídelen. Není extrémním ekologickým aktivistou, ale člověkem, který upřednostňuje zdravý selský rozum a reálný pohled na věci se všemi souvislostmi.

Svoje názory prezentuje veřejně v místním tisku. Přehled článků a komentářů najdete zde.