První jihlavské referendum jde do finále, schází posledních 500 podpisů

chceme_referendum_jihlava

JIHLAVA 

Návrh na vyhlášení místního referenda o spalovně a odpadech v Jihlavě již podpořilo více než 3700 Jihlavanů. K podpisové síle pro vyhlášení referenda tedy již schází posledních 500 podpisů. Přípravný výbor referenda žádá všechny, kdo mají doma i částečně zaplněné podpisové archy, aby je co nejdříve odevzdali na sběrných místech (Natural centrum – nám. Svobody 11 nebo Slunovrat – Palackého 47).

Pro vyhlášení referenda je třeba, aby návrh podpořilo 10 % oprávněných voličů, což je v Jihlavě aktuálně asi 4 200 lidí. „Vše nasvědčuje tomu, že návrh potřebnou podporu získá. Věříme také tomu, že zastupitelstvo bude uvažovat ekonomicky i prakticky a referendum proto spojí s podzimními komunálními volbami,“ říká Jiří Pykal ze sdružení Společně pro Vysočinu. Jihlavané by tak poprvé v historii mohli přímo ovlivnit dění ve svém městě. Návrh na vyhlášení referenda chtějí členové přípravného výboru předat primátorovi a zastupitelům během prázdnin. Výsledek platného referenda bude pak závazný a soudně vymahatelný pro zastupitelstvo současné i všechna budoucí.

V referendu se bude rozhodovat o třech otázkách:

1. zda má zastupitelstvo zabránit stavbě spalovny komunálních odpadů v Jihlavě,

2. zda ti kdo poctivě třídí odpady, mají být zvýhodněni oproti těm, kdo tak nečiní,

3. zda má zastupitelstvo podpořit vyšší cíl pro recyklaci odpadu a nižší produkci odpadu směsného

Snaha o vyvolání referenda již dnes rozvířila v Jihlavě širokou veřejnou i odbornou diskusi. Na téma spalovny a odpadového hospodářství v Jihlavě proběhlo několik veřejných diskusí, kulatých stolů s úředníky a politiky či letákové informační kampaně. Obyvatele Jihlavy informuje jak magistrát, tak aktivisté. „Naprostá většina z oslovených lidí při sběru podpisů na ulicích se cítí kompetentní a chce v referendu rozhodovat,“ sděluje svou zkušenost Vladimír Havlíček, člen přípravného výboru referenda.

V červenci proběhne ještě několik petičních akcí jak v centru, tak v dalších částech Jihlavy.  Další informace lze nalézt na webu referendumjihlava.cz nebo na facebookové stránce První referendum v Jihlavě.

Příloha: Fotografie z petiční akce na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Zleva: Jiří Pykal, Vladimír Havlíček, Michaela Vodová, Josef Sklenář, Vít Krejčí.

Tisková zpráva ke stažení: ve formátu PDF.

Kontakty:
Člen přípravného výboru referenda – Vladimír Havlíček, havl.vorel@seznam.cz
Člen Společně pro Vysočinu – Jiří Pykal, pykaljiri@centrum.cz, 602 725 509