Magistrát fatálně selhal. Přípravný výbor znovu žádá o vyhlášení referenda soud.

Tisková zpráva přípravného výboru referenda a Společně pro Vysočinu ze dne 17. 9. 2014.

JIHLAVA – Zastupitelé na pondělním jednání odmítli vyhlásit referendum. Většina jich hlasovala přímo proti jeho vyhlášení. Přitom návrh přípravného výboru byl předán včas, bezvadně a se všemi náležitostmi. Přípravný výbor se proto již podruhé obrací na soud a žádá jej o vyhlášení referenda společně s podzimními volbami. Dnes byla podána žaloba k brněnskému soudu na pobočce v Jihlavě.

Návrh na vyhlášení referenda měla dle zákona předat zastupitelům k projednání rada města. Rada však v rozporu se zákonem návrh neprojednala a zastupitelům nepředala. Zastupitelstvo však jednohlasně odsouhlasilo uvolnění 2 milionů Kč na konání referenda z městského rozpočtu. „Postup magistrátu je jednoznačně protizákonný. Rada města jde proti více než 4.000 signatářů návrhu, proti zákonu o referendu i proti rozsudku soudu. Je to neskutečná drzost a pošlapání občanských práv a svobod.“ Komentuje výsledek pondělního zastupitelstva Matěj Man, předseda sdružení Společně pro Vysočinu.

Některým zastupitelům se postup rady města také nelíbil, a proto trvali na hlasování o konání referenda již v pondělí, čímž chtěli učinit nápravu protizákonného jednání rady města. Návrh byl proto podán přímo na jednání tzv. „na stůl“. Většina přítomných zastupitelů však hlasovala proti vyhlášení referenda. „Zastupitelstvo může hlasovat proti vyhlášení referenda, ale pouze v případě, že jsou navržené otázky v rozporu se zákonem. Navržené otázky však soud již jednou uznal jako přípustné. Velmi nemile mě překvapuje, že se mnoho zastupitelů napříč partajemi rozhodlo upřít občanům právo na přímou demokracii“ doplňuje Michaela Vodová z iniciativy referenda.

Odmítavé argumenty magistrátu a agresivní rétorika tiskového mluvčího Radka Tulise není v tuto chvíli na místě. Přípravný výbor splnil veškeré zákonné podmínky. Bezvadný návrh byl podán včas. Soud jeho bezvadnost navíc potvrdil 10 dní před konáním zastupitelstva. Magistrát měl tedy dostatek času návrh zpracovat. Pokud soud nyní vyhlásí referendum v termínu s podzimními volbami, což měli učinit již zastupitelé, bude to pro magistrát znamenat připravit celou akci ve značném spěchu. Za vzniklou situaci však nese plnou vinu a zodpovědnost v první řadě rada města Jihlavy, které nepostupovala správně, ve druhé řadě pak úsek tajemníka, který neprávem vyžadoval doplnění bezchybného návrhu a tím celý proces zdržel.

 

Příloha: Žaloba proti zamítnutí referenda konaného s volbami Ke stažení v pdf.
Tisková zpráva ke stažení v pdf.