Jihlava spalovnu neplánuje. Už je totiž naplánovaná!

Sumisteni-zevo-detaillyšeli jste o tom také? V Jihlavě na Bedřichově by měla vyrůst spalovna odpadů. Ještě není jasné, zda bude spalovat odpad jen z Jihlavy nebo z celého kraje.  Už se o tom hovoří dlouho. Teď je ale čas přestat jen mluvit a rozhodnout.

Možná jste také v poslední době slyšeli některé jihlavské politiky hřímat o tom, že je referendum zcela zbytečné, protože spalovna není v plánu? I my jsme to zaslechli a můžeme dokázat, že tomu tak není. Spalovna odpadů v Jihlavě není v jednom plánu, ale dokonce hned ve dvou.

Územní plán města Jihlavy. Strategický a závazný dokument, který říká, kde se co stavět může a nemůže, kde se co stavět bude a nebude. Je to takové shrnutí vizí stavebních projektů, na které se můžeme v Jihlavě v příštích letech těšit. V roce 2014 vyčlenili úředníci 2 lokality na Bedřichově, které jsou vyhrazené pro spalovnu odpadu. Už tehdy se proti vymezení stavebních parcel pro spalovnu zvedla vlna odporu. Úředníci ji ale ignorovali.
Plán odpadového hospodářství kraje Vysočina. V něm se píše, jak se bude na Vysočině nakládat s odpady mezi roky 2016 a 2025. I v tomto plánu figuruje spalovna Bedřichov jako jeden z hlavních pilířů navrhovaných na příštích 10 let. I v tomto případě zařazení spalovny silně kritizovala veřejnost. Nesouhlasné připomínky byly zamítnuty. A paradoxně byla pozice spalovny posílena na žádost sdružení Energetická agentura Vysočiny.

O spalovně rozhodne 15.000 lidí. S vámi nebo bez Vás?

Podle zákona o referendu v Jihlavě rozhodne 15.000 účastníků hlasování. To je minimum, které musí k hlasování přijít, aby bylo referendum platné. Je to 35 % voličů. To není vpravdě mnoho. Aktivní menšina rozhodne o mlčící většině. 35 % lidí může rozhodnout o kvalitě života dalších 65 %. Budete ti, kdo budou rozhodovat? Nebo se své možnosti dobrovolně vzdáte a necháte to na sousedovi, studentech, aktivistech… Nejít k referendu znamená dobrovolně se podvolit názoru cizích lidí. Jít k referendu znamená sám spolurozhodovat.
Jihlavská radnice se rozhodla k referendu nejít, bojkotovat ho a doufat, že přijde méně než 15.000 lidí a referendum nebude platné. To se ale konšelé spletli. Referendum s velkou pravděpodobností dle průzkumů veřejného mínění platné bude. Ti, kdo hlasovat nepřijdou, nechť pak jeho výsledek nekomentují, protože se dobrovolně svého hlasu vzdali. Možná se pak zástupci magistrátu budou divit jako lidé v Británii. Právě tam byla mlčící většina v šoku a volala po zrušení referenda, protože s výsledkem nesouhlasí a chce v EU zůstat. To už je ale pozdě. Vzdej se a mlč, nebo přijď a rozhodni!