4 575 lidí podpořilo návrh na vypsání referenda a tak jdeme na magistrát, požádat o vypsání referenda s volbami na podzim 2014.
Půjde o historicky první veřejné referendum v Jihlavě. Konání referenda navrhuje přípravný výbor v zájmu co nejvyšší účasti a úspory nákladů ve společném termínu s volbami do zastupitelstev obcí 10. a 11. října 2014.

„Podle zákona o místním referendu by postačoval počet podpisů, odpovídající 10 % oprávněných voličů. V posledních dnech nám však lidé začali spontánně předávat další vyplněné archy a nutné minimum jsme už překročili téměř o 500 podpisů. Do doby, než vedení města referendum vyhlásí, však budeme stále vyplněné podpisové listiny přijímat,“ říká zmocněnec přípravného výboru Vít Prchal.

„Věřím, že referendum bude vyhlášeno a stane se precedentem pro naplňování přímé demokracie, tedy účasti obyvatel na rozhodování o zásadních otázkách života ve městě. Odpadové hospodářství a zejména spalovna si referendum určitě zaslouží,“ dodává jeden z členů Společně pro Vysočinu, který se zapojoval do sběru podpisů, Jiří Pykal.

Podpisová listina byla předána na podatelně magistrátu a zároveň symbolicky do rukou primátora Jihlavy. Magistrát nyní přezkoumá podpisy. Pokud bude návrh bezvadný a nebude vyškrtnuto více než cca 400 podpisů, zastupitelstvo musí referendum letos vyhlásit i kdyby kvůli tomu mělo svolat mimořádnou schůzi zastupitelstva. V opačném případě má přípravný výbor ze zákona právo doplnit v daném čase chybějící podpisy či náležitosti v návrhu.

„Samotné vypsání referenda není protestem proti spalovně, jde naopak o nabídku lidem, aby svobodně vyjádřili svůj názor. Referendum dá tedy odpadovému hospodářství v Jihlavě jasný směr bez nebezpečného přešlapování na místě či vyčkávání, které by mohlo do budoucna znamenat zvýšení nákladů na likvidaci odpadu“, uzavírá Matěj Man, odborník na odpadové hospodářství a předseda sdružení Společně pro Vysočinu.

Kompletní znění návrhu na vypsání místního referenda v jihlavě